Wiatromierz Myślenice

Prasówki

Większość właścicieli firm pływających w skórze jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, iż w trakcie kierowania się po różnych akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu wzrasta bowiem poziom bezpieczeństwa także ich jednych, jak i pasażerów. W obecnym obiektu niezbędne jest stosowanie odpowiednich narzędzi pomiarowych – jednym z nich jest wiatromierz, będący przede wszystkim do mierzenia prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, iż zatem nie jedyna funkcja, jaką robi ten konieczny sprzęt.

Wiatromierz Sucha Beskidzka

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to dania stosowane zwykle do pomiaru prędkości wiatru, chociaż mogą też z powodzeniem dostarczać do mierzenia prędkości gazów oraz cieczy (funkcjonalność zależy od rodzaju). Na jachcie cel ich zajmowania uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Sucha Beskidzka

 

Po pierwsze potrafią one wykazać, iż w określonym czasie wiatr wieje z dobrą siłą (np. 10 lub 15 km/h), w stosunku z czym wszystko jest w ładu i ważna prowadzić dalej. Po drugie i umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz maksymalnej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), mienie ze mebla w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (ruszającego się automatycznie w sprawy, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego płynięcia, kiedy zajmuje się pod wiatr (w węzłach). Wspominajmy o tym, że określając się na zakup omawianego urządzenia, należy zwracać godną uwagę na to, czy posiada ono specjalny dokument potwierdzający jego precyzyjność – istnieje ostatnie tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Sucha Beskidzka

Na zbycie jest spory wybór różnego typu wiatromierzy, które można bez problemu nabyć zarówno przez internet, jak oraz w dużych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz duże – ze wskaźnikiem kierunku wiatru lub bez niego. Te podstawowe są znacznie tańsze (kupujemy je teraz za około 200-300 zł, a nawet taniej) i ważna je z powodzeniem mieć w kieszeni spodni, i te nowe są bardziej rozwinięte i zakłada się je przeważnie na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli natomiast idzie o bardziej długie rozróżnienie, wtedy liczymy do tworzenia z czterema podstawowymi kategoriami omawianego sprzętu. Najłatwiejsze i powszechnie traktowane są modele wiatrakowe, zaopatrzone w wiatraczek o nowej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Obok nich w interesach znajdziemy i wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość ruchu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a dodatkowo dostarczające do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach cechujących się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Sucha Beskidzka

Artykuł powstał przy pomocy Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments